reede, 27. mai 2011 Logi sisse A+A-

Troopikavihm nihkub meie poole

Maa kliima muutudes nihkub ekvaatorist veidi põhja pool olev troopiliste vihmade vöönd. Klimatoloogid on taastanud selle muutumise viimase 1200 aasta jooksul. Nad ennustavad, et kliima soojenedes nihkub vöönd üha põhja poole, jättes lõunapoolsed alad põua kätte.

1 arvamus

Tuul võimaldab elektrivõrgu ülekandevõimet tõsta

Teadlased arendavad uut arvutimudelit, mis aitab inseneridel tõsta elektrivõrgu ülekandevõimet tuule abil.

Avalda arvamust

Kamajahu lõhnab nagu kevadine muru

Mis on ühist võil, murul ja seentel? Isegi kui võiksite kolm korda arvata, ega vist ei arvaks. Ühiseks nimetajaks on kamajahu. Äsjastest lõhnauuringutest selgus, et nende kolme loodusnähtuse lõhnad on kamajahu lõhnabuketis tabatavamad. Muidugi ei puudu ka röstitud vilja lõhnad.

Avalda arvamust

Võimsad maavärinad võivad olla aja märk

Seismoloogide seas puudub üksmeel, kas hiljutised võimsad maavärinad on statistiline juhus või midagi enamat.

Avalda arvamust

Kasvuhoonegaase toodab ka puhas loodus

Mullas ja mujal pinnases elavad mikroobid toodavad metaani ja naerugaasi, mis toimivad atmosfääris tõhusamate kasvuhoonegaasidena kui süsihappegaas. Eesti maastike võimet kasvuhoonegaase toota mõõtis doktoritöö tarbeks Tartu ülikooli geograaf ja keskkonnateadlane Kaido Soosaar.

1 arvamus

Unepuudus tekitab optimismi

Kahe Duke’i ülikooli teadlased said kinnituse teooriale sellest, et unepuuduse seisundis tehtud otsused on optimistlikuma loomuga.

Avalda arvamust

Teadlased: kanadel on empaatiavõime

Briti teadlased tuvastasid, et kanad näitavad märke võimest „mõista teise valu“.

Avalda arvamust

Miks Päike on nii vähe laiguline

Astronoomid on Päikese palge laigulisust jälginud aastasadu. Avastatud on päikeselaikude miinimumi ja maksimumi vaheldumise korrapära. Hiljuti valminud mudel aitab selgitada, miks Päikese aktiivsuse hiljutise miinimumi ajal kadusid päikeselaigud tükiks ajaks.

Avalda arvamust

Muusika ilu peitub aju petmises

Vaevalt et leidub inimest, kes ei naudiks või vähemalt kuulaks muusikat. Ometi ei ole teada põhjust, miks muusika nõnda mõjub. Sama lugu on ka visuaalse kunstiga. Äsja pakuti välja idee, et sellele küsimusele saab vastata informatsiooniteooria.

Avalda arvamust

Stonehenge polnud üksi

Birminghami ülikooli ja Austria Ludwig Boltzmanni instituudi arheoloogid avastasid Stonehenge´ist vähem kui ühe kilomeetri kauguselt tseremoniaalse monumendi asukoha.

Avalda arvamust

Loomingulised arvutid võivad saada reaalsuseks

Kuidas teha arvuti, mis mõistaks nalja ja omaks vaistu? Teadlased jõudsid sellele eesmärgile sammu lähemale.

Avalda arvamust

Äike toodab ohtralt antiainet

Äikesetorm toimib loodusliku osakeste kiirendina. Selle tekitatud gammakiirgus tekitab atmosfääri aatomeid mõjutades elektroni antiosakesi positrone. Selle avastuse jälile aitas hiljuti teadlased USA kosmoseagentuuri NASA Fermi gammakiirte teleskoop.

Avalda arvamust

Venemaa tuumafüüsikud venitavad Mendelejevi tabelit „stabiilsuse saareni”

Maailm koosneb 92 keemilisest elemendist. Teadlased on suurendanud selle arvu 118-ni ja kuus elementi lisati tabelisse viimastel aastatel Dubna teaduslinnas.

Avalda arvamust

Väikesed, aga tublid putukad: tillukeste olendite tulevik

Mida pakub teadus uut uuel aastal? Seda ei tea keegi, muidu poleks tegemist teadusega. Teadustoimetaja soovitab märgata väikest: väikesi putukaid, imetillukesi baktereid ja veel pisemaid viiruseid, millelt loodetakse abi nii naftakriisi leevendamiseks, inimese tervendamiseks, terrorismiga võitlemiseks kui ka arvutiviirusest jagusaamiseks.

Avalda arvamust

Metsapuud loovad endale sobiliku maailma

Tavaliselt vaadatakse taime ja päikesevalguse suhteid lehtede kaudu. Kuid puu ei ole oma lehtede lihtsumma ja mets pole puude lihtsumma. Eesti maaülikooli professor Ülo Niinemets on kolleegidega välja uurinud, kuidas taimed valgustingimustega kohanevad ja valgust kasutavad.

Avalda arvamust

Inimese silmas avastati kolmas silm

Olgu okultismiga kuidas on, kuid nüüdseks on selgunud, et inimesel ja teistel imetajatel on kolmas silm. Ja see ei asu kusagil mujal kui kahe silma põhjas. Kui silma võrkkesta valgustundlikud kepikesed ja kolvikesed on vigastatud ega toimi, tajutakse ometi valgusest sõltuvat ööpäevarütmi.

Avalda arvamust

Kuninga uued hormoonid või uued imerohud?

Kuni elab inimsugu, leidub ikka neid, kes otsivad igavese elu, tarkuse ja tubliduse saladust. Kord on olnud selleks eluvesi, praegu aga keemilised ained, mida toidulisandite või muu meeldiva nime all maha müüakse. Üheks võluvitsaks peetakse ka hormoone, nende seas inimese kasvuhormooni.

2 arvamust

Meditsiin muutub neljamõõtmeliseks

Meditsiin muutub üha sarnasemaks bioteadustega, astronoomia või tuuma-füüsikaga. Süsteemse lähenemise korral saab üha tähtsamaks informaatika, andmete kaevandamine tohututest andmepankadest. Samal ajal ei saa eirata elu: on tekkimas uus, internetil ja sotsiaalvõrgustikel põhinev rahvameditsiin.

Avalda arvamust

Südamlik bakter ei maitsenud euroametnikele

Kümne aasta eest avastasid Tartu ülikooli teadlased sõbraliku bakteri ME-3, mida me saame nüüd oma mikrofloora kosutuseks tarbida piimatooteid juues. Seejärel avastati bakter, mis võib juustuga süües alandada tervise ja haiguse vahel olevate inimeste vererõhku.

1 arvamus

Jaapanis kohtus kolm purustavat jõudu

Jaapani katastroofi puhul peab silmas pidama, et tegemist on kolme purustava jõuga, mis sedapuhku segunesid. Üks oli maavärin. Teine maavärina poolt valla päästetud tsunami. Ja kolmas nende kahe loodusjõu valda jäänud tuumareaktsioon.

Avalda arvamust

Uus murusort kasvab kaks korda aeglasemalt

Aiapidajal on põhjust rõõmustada, sest mida aeglasemalt muru kasvab, seda harvem tuleb seda niita.

Avalda arvamust

Aju rehkendab pingsalt ka unelemise ajal

Siiani arvati, et kui inimene ei tegutse, siis ei tegutse ka aju. Nüüdseks on selge, et aju on aktiivne alati. Ja matemaatiliste ülesannete lahendamisega seotud ajupiirkonnad on ühed, mis inimese ajus alati valvel püsivad.

Avalda arvamust

Teadlased: sportlikum rahvas on usinam valija

Kui poliitik tahab, et teda valitaks, siis ei peaks ta kohtuma valijatega mitte tolmustes saalides, vaid lumistel suusaradadel. Psühholoogide uuringust on selgunud, et kehaline ja poliitiline aktiivsus on ühe mündi kaks külge. Inimesed, kes elavad aktiivsemat elu, kalduvad rohkem ka hääletama.

Avalda arvamust

Toiduhinnad tõusevad, nälgijaid jääb vähemaks

Kui Rapla memmeke või Kohila taadike läheb poodi, ei usu ta oma silmi: kas tõesti on leiva hind selline – või petab mind mälu või rehkendusoskus, kui mäletan, et eile oli hulk maad madalam? Siinkohal arvutusoskus ja mälu alt ei vea. Toiduhindade tõus on nälgimise vastu võitlemise vältimatu kaasnähtus.

Avalda arvamust

Kas putukasöömine päästab planeedi?

Linnud on seda ammuilma mõistnud. Äsja avaldatud artiklis peavad teadlased putukavalkudest toitumist keskkonnahoidlikumaks kui tavalise liha söömist. Sead toodavad kilo kohta kümme kuni sada korda rohkem kasvuhoonegaase kui söödavad ussikesed.

Avalda arvamust

Eesti teadlase pilt jõudis National Geographicu veergudele

Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Heiti Pavese lasermikroskoobi abil tehtud pilt müürlooga tolmukast ilmus ajakirja National Geographic jaanuarinumbris.

Avalda arvamust

Teadlaste avastatud väikseim planeet on peaaegu Maa suurune

Astronoomid leidsid väikseima seni teadaoleva meie päikesesüsteemist väljaspool asuva planeedi.

Avalda arvamust

Keemia-aasta juhib tähelepanu ainetele meie ümber

Aasta 2011 pole mitte ainult uus alanud aasta. See on ka keemia-aasta, mis on välja kuulutatud kui tunnustus keemiale ja selle panusele inimkonna heaollu. „Keemia, meie elu, meie tulevik,” kõlab aasta hüüdlause. Üsna suureline. Kuid kui mõtleme, mis meid ümbritseb, ega siis keemiast pääse.

Avalda arvamust

Ilmaennustajad ootavad päikeseaktiivsuse maksimumi

2011 on oluline aasta, sest Päikese madala aktiivsuse periood jõuab lõpule ning saabumas on kauaoodatud ja tõenäoliselt ka hävitavate tagajärgedega tormilisem periood.

Avalda arvamust
KKK: Eesti Päevaleht tasuliseks?




Enimloetud

Viimased
Enimloetud
Enim arvamusi

Küsitlused

Kas toetate Ilvese presidendiks jäämist?


Arhiiv

Sudoku

sudoku Sudoku on loogikal põhinev numbrimäng
Mängi sudokut

Ilm

Päeval pilvisus tiheneb. Pärastlõunal sajab paljudes kohtades hoovihma, on äikeseoht. Puhub ... 3 °C vahelduv
Ilm täpsemalt
© Eesti Päevalehe AS 1998-2010   Reklaam/Advertising  
Saada kuulutus   Tingimused   EALL